Цікаві факти про музику

06.12.2017

      З музикою пов'язано багато цікавого. Це не тільки дивовижні за красою твори, різноманітність музичних інструментів, прийомів гри, але й цікаві факти про музику. Про деякі з них ви дізнаєтеся в цій статті.

Факт №1 «Котячий клавесин».

     У середні століття, виявляється, інквізиції піддавалися не тільки люди, визнані  папою римським єретиками, а й навіть кішки! Є відомості, згідно з якими король Іспанії Філіп II мав незвичайний музичний інструмент під назвою «Котячий клавесин». Пристрій його було простим - довгий ящик з перегородками, що створюють чотирнадцять відсіків. У кожному відсіку знаходилася кішка, попередньо відібрана «фахівцем». Кожна кішка проходила «прослуховування» і якщо її голос влаштовував «фоніатора», то вона містилася в певний відсік, відповідно висоті свого голосу. «Відбраковані» кішки відразу спалювалися. Голова відібраної кішки висовувалася в отвір, а хвости жорстко закріплювалися під клавіатурою. Кожен раз, коли натискалася клавіша, гостра голка різко впивалася в котячий хвіст, тварина, природно, кричала. Забава придворних полягала в «награванні» таких мелодій або взятті акордів. Чим була викликана така жорстокість? Справа в тому, що церква оголосила пухнастих красунь посланницями сатани і прирекла на знищення. Жорстокий музичний інструмент швидко поширився по Європі. Навіть Петро I замовив в Гамбурзі «котячий клавесин» для кунсткамери.

Факт №2 «Вода - джерело натхнення?»

      Цікаві факти про музику пов'язані і з класиками. Бетховен, наприклад, приступав до твору музики тільки після того, як опускав голову у великій таз, який був наповнений ... крижаною водою. Ця дивна звичка настільки міцно прив'язалася до композитора, що при всьому бажанні він не міг залишити її до кінця життя.

Факт №3 «Музика і лікує, і калічить»

     Цікаві факти про музику пов'язані і з не до кінця з'ясованим феноменом впливу музики на організм людини, здоров'я. Всім відомо і науково доведено, що класична музика розвиває інтелект, заспокоює. Навіть деякі захворювання виліковували після сеансів прослуховування музики. На противагу цілющій дії класичної музики - згубний вплив має музика кантрі. Статистики підрахували, що в Америці найбільший відсоток особистих катастроф, самогубств і розлучень припадає на тих, хто є шанувальником кантрі-музики.

Факт №4 «Нота - мовна одиниця»

     Останні триста років філологів-новаторів терзає ідея створення штучної мови. Відомо близько двохсот проектів, але майже всі вони в даний час забуті в силу своєї некоректності, складності і т.д. В цікаві факти про музику, все ж, увійшов один проект - музична мова «Сіль-ре-соль». Розробив цю мовну систему Жан Франсуа Сюдр, француз за походженням. Правила музичної мови були оприлюднені в 1817 році, всього на проектування граматики, словника і теорії у послідовників Жана пішло сорок років. Корінням слів, звичайно ж, стали сім відомих усім нам нот. З них і утворились нові слова, наприклад:

  • сі = так;
  • до = ні;
  • ре = і (союз);
  • ми = або;
  • фа = він;
  • ре + до = мій;

Звичайно ж, таку промову міг зіграти музикант, але сама мова виявилася важчою найскладніших мов у світі. Проте відомо, що в 1868 році в Парижі навіть вийшли перші (і, відповідно, останні) твори, в яких була використанана музична мова.

Факт №5 «Павуки слухають музику?»

     Якщо в приміщенні, в якому живуть павуки, заграти на скрипці, комахи тут же виповзають з притулків. Але не думайте, що вони цінителі прекрасної музики. Справа в тому, що звук змушує нитки павутини коливатися, а для павуків це сигнал про видобуток, за якою вони відразу вилазять.

Факт №6 «Посвідчення особи»

     Одного разу сталося так, що Карузо прийшов в банк без документів, що засвідчує особу. Оскільки справа не терпіла зволікань, знаменитому клієнту банку довелося заспівати касирові арію з «Тоски». Вислухавши відомого співака, касир погодився, що його виконання засвідчує особу одержувача і видав гроші. Після, Карузо, розповідаючи цю історію, зізнавався, що ніколи ще так не старався співати.